Походження кілта.

Назва походить від шотландського kilt, що перекладається як «загорнутий навколо тіла одяг», шотландці ж взяли його у вікінгів, їх kjilt перекладався як «складчастий».

На камені сьомого століття, що зберігається в селищі Нігг, висічена людина в кілтіИзображение шотландцев, одетых в большой и малый килт. Зображення шотландців, одягнених у великий і малий кілт.

Письмовий документ датується лише 1578 роком. До цього часу прямої письмової згадки не було, непрямі ж були навіть у древніх римських і грецьких літописах (описувалася тканина для кілта – тартан). Єпископ Леслі пише про нього донесення в Рим, де підкреслює практичність кілта, поширення серед всього народу, відмінність у станових кольорах, придатність кілта для військових походів. Зараз найповніше історичне дослідження кілта – в книзі МакКлінтока «Old Irish and Highland Dress», з посиланнями на різноманітні історичні першоджерела.

З військовим призначенням кілта пов’язують і появу аксесуара, без якого сьогодні важко уявити шотландський національний костюм – спорран (поясну сумку). Вважається, що однією з функцій перших спорранів був захист області паху від стріл під час бою. Сумочка також не давала задиратися передній частині кілта. Крім того, часто використовували спорран і як гаманець, або щоб зберігати різні невеликі предмети – наприклад, фляги для спиртного. Адже кишені в традиційному кілті не передбачені.

Шотландский волынщик в килте Мужчины в килтах и пиджаках

До середини дев’ятнадцятого століття піддавалося сумніву шотландське походження кілта. Вперті ірландці вирішили віднести кілт до загальнокельтської культури, й інтелігенція стала скрізь з’являтися в спідницях. Справа була не лише в моді, хотілося аристократичності, кілт пурпурного кольору зводив спорідненість прямо до королів. Прості люди не могли собі дозволити кілт, прогулювалися в штанях і насміхалися з потуг своїх босів натягнути на себе ковдру знатності.

Та й крім того кілт підкреслював прагнення ірландців до незалежності, виділяючись серед манірних смокінгів британців. Як тільки Ірландія отримала незалежність, до кілта вони охололи. Зараз в Ірландії кілтом користуються тільки танцюристи: сорочка, класичний піджак, знизу – кілт. Напевно, З. Фрейд сказав правильно: «Ірландці – єдина нація, де психоаналітику робити нічого».

Вищезгаданий МакКлінток довів у 1942 році шотландське походження кілта.

Також ви можете подивитися невелике відео про історію кілта, прикріплене нижче.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *