Що таке тартан? Все про тартан

Тканина в клітинку, широко відома як тартан або шотландка, користувалася популярністю в різні часи по всьому світу як серед любителів класичних акцентів у одязі, так і серед модних трендів. Словникові визначення говорять: тартан (англ. «Tartan») – це візерунок або орнамент, утворений пересічними під прямим кутом, які утворюють клітинку вовняними чи бавовняними нитками різного кольору й ширини. Цікаво, що спочатку слово «тартан» позначало принцип плетіння тканини: кожна нитка проходить над двома іншими, потім під двома, перетинаючись під прямим кутом і т.д. Сьогодні тартан позначає картатий візерунок, не обмежуючись текстилем.

Історія тартану

Не викликає сумнівів той факт, що своєю всесвітньою популярністю тартан зобов’язаний саме шотландському суспільству. Адже саме цей народ зумів не лише відстежити історію виникнення й розвитку тартана й його різновидів, але й відновити його популярність і престиж не тільки в Шотландії, а й по всьому світу. Не дарма різнобарвна картата тканина також відома під назвою «шотландка». Хоча в світовій історії такі орнаменти були відомі далеко від Британських островів – Японії, Європі, Скандинавії та ін. Деякі зразки такої тканини були виявлені в 2004 році, чудово збереглися в соляних шахтах Гальштатт у околицях Зальцбурга, Австрія. Крім того елементи тартана знайдені в одежах «Черченської людини» – 3 000-річної мумії, розкопаної в пустелі Такламакан. Подібні знахідки були зроблені в Центральній Європі й Скандинавії. І все ж атрибутом національної самоідентифікації тартан став лише в Шотландії, де вперше він був знайдений у Фолкерку, Штірлінгшір і відноситься до III століття нашої ери.

Тартан є невід’ємною частиною шотландського національного костюма – кілта. Ще предки шотландців і ірландців – галли поверх сорочки носили вовняну картату накидку, яку в Ірландії називали «brat», а в Шотландії – «plaid». Припускають, що ця накидка чи плед послужила прототипом сучасного кілта. У книгах деяких письменників XVI століття шотландські торговці зображені в костюмах з картатих пледів або тканин, які надягали, скріплюючи на талії поясом, мають сильну схожість з так званим «великим кілтом» ( «great kilt»). Пізніше «великий кілт» був перетворений у спрощену «малу накидку» ( «phillabeg»), яка закривала тільки нижню частину тіла від пояса до колін і була більше схожа на сучасний кілт.

Історично так склалося, що різні візерунки тартана стали пов’язувати з певними кланами шотландців. Хоча спочатку чіткої прив’язки орнаменту до певного роду не існувало. Колір тартана, як і його візерунок, обраний майстром, відрізнявся в залежності від місцевості й відповідно доступності природних барвників і матеріалів. Наприклад, з кори вільхи отримували чорну фарбу, папороті – жовту, волошки – зелену, скельного лишайника – червону, а з ягід чорниці – синю. Так з’явилися локальні різновиди тканин, а в кінці XVIII – початку XIX століття певні візерунки тартана закріпилися не тільки за місцевістю, а й стали приналежністю клану, роду, який там проживав. Таку тенденцію багато дослідників пов’язують із епохою романтизму, вираженої зростанням інтересу до національних культур. Емігранти з Шотландії по всьому світу пройнялися проблемою збереження культурної спадщини, в тому числі й тартанов. Разом з тим розвивалося й виробництво, з’являлися фабрики, які спеціалізуються на виготовленні тартанів. Наприклад, широко відома компанія William Wilson & Son’s of Bannockburn, яка була заснована в 1765 році й незабаром стала єдиним постачальником тартана для шотландської армії. Після того як шотландське військо зазнало поразки в битві за Каллодене в 1746 році, англійський парламент заборонив шотландцям носити національний костюм, дозволивши при цьому його використання армією – в бою солдати повинні були носити тартан свого командира, щоб легко впізнавати своїх. Одним з перших військових тартанів, що з’явився до 1725 року, вважається чорний тартан Black Watch або «Чорний дозор», візерунок якого крім чорного кольору поєднує в собі синій і темно-зелений.

Вальтер Скотт писав «Нехай кожен шотландець носить свій тартан». Цьому зверненню до свого народу передував перший за 170 років візит короля в Едінбург у 1822 році. Усі клани повинні були вітати Георга IV у своїх родових тартанах, але оскільки багато хто не знав кланових малюнків, то шукали їх у зразках компанії Wilson. Як того вимагала ситуація, було винайдено нові варіанти окрасу тканини в клітинку, які й стали клановими емблемами, або ж просто перейменовували вже існуючі тартани.

У XX столітті тартан набув популярності не тільки як елемент шотландського національного костюма, та й став модною тенденцією, популярну в колах інтелігенції й навіть монархів. Моду на різнокольорову тканину в клітинку, справедливо називається «шотландкою», яку ввела королева Вікторія. Її чоловік, принц Альберт, створив власний дизайн тартана «Балморал» (англ. Balmoral або Royal), який прикрашав зали королівської резиденції. Королівський тартан спочатку дозволяли носити тільки членам королівської сім’ї або за згодою королеви.

Tartan-Balmoral-Royal-Family
Спальня королеви Вікторії в Балморал, 1880. Номери в королівській резиденції прикрашали шпалери, штори й килими з візерунком в клітинку Балморал.
Balmoral Royal Tartan
Король Георг IV, Королева-Мати й інші члени королівської сім’ї в традиційних шотландських костюмах з тартана в резиденції Балморал, 1951 рік
Принц Чарльз и герцогиня Корнуольская в тартане Балморал
Принц Чарльз і герцогиня Корнуольська, одягнені в кілти з тартана Балморал

Незабаром після того, як Георг VI почав своє правління (на фото в центрі з матір’ю королеви в Балморалі в 1951 році) компанія «Conachie & Co», що спеціалізується на оптовій торгівлі одягом в Единбурзі, зв’язалася з ним, щоб дізнатися, чи можна виготовляти й продати елітний тартан, на що отримала негативну відповідь, у якій згадувалося, що тільки члени королівської сім’ї уповноважені носити клітинку Балморал. Її відмінний візерунок, що поєднує сірий, чорний і червоний кольори, був розроблений так, щоб відповідати кольорам граніту в Абердінширі, де знаходиться палац Балморал. Сьогодні заборона вже знята, проте цей королівський тартан досі користується великою популярністю серед монархів.

Типи й різновиди тартанів

Оскільки сьогодні практично кожен може створити й зареєструвати свій тартан, різновидів тканини в клітинку існує безліч. Значення шотландки може бути вельми різноманітним – клановий тартан створюють переважно для ідентифікації родової приналежності, а от створення пам’ятного чи знакового тартана, commemorative або memorial, як правило присвячують якійсь пам’ятній події, окремій людині, місту та ін. Серед різновидів шотландки бувають стародавні ( aicient), сучасні (modern), мисливські (hunting), парадні (dress), траурні (mourning) та інші тартани. Таким чином, річниця міста, народження дитини, укладення договору чи інші важливі події можуть стати приводом для створення нового забарвлення тартана. Так, наприклад, нові різновиди тартана були приурочені до ювілею Королеви, до повернення до Шотландії королівських регалій, до олімпійських ігор, в пам’ять про принцесу Діану й ін. Поєднання різних кольорів, які формують картатий візерунок, може мати різне символічне значення.

Популярні візерунки тартана

Деякі візерунки тартана мають особливу популярність серед любителів шотландської клітинки.

Тартан Роял Стюарт
Роял Стюарт (Royal Stewart)
Тартан Дрес Гордон
Дрес Гордон (Dress Gordon)
Тартан Каледонія
Каледонія (Caledonia)
Тартан Блек Вотч
Блек Вотч (Black Watch)
Російський тартан
Російський тартан (Russian)
Тартан Барберрі (Burberry)
Барберрі (Burberry)

Тартан Каледонія (Caledonia)

Каледонія (Caledonia) – це червоний тартан, що поєднує в собі зелений, блакитний, чорний, жовтий і білий. Припускають що назва тартана Каледонія пов’язана з римською назвою Шотландії, землі, яку вони ніколи не завойовували, або, за іншими даними, з місцевістю на півночі Британії – Каледонія, а його походження датується вісімнадцятим століттям. Цей барвистий тартан є одним з універсальних зразків, який ідеально підходить для людей і сімей, у яких немає власного тартана.

Тартан Дрес Гордон (Dress Gordon)

Цей тартан належить клану Гордон, який зіграв важливу роль у взаєминах між Англією та Шотландією. Це різновид клітинки переважно зеленого, темно-синього й білого кольорів із вузькою жовтою смужкою. Назва Гордон є територіальною, й сім’я, яка взяла це ім’я, як вважають, була англо-нормандського походження, вперше зареєстрована в 12 столітті. Сьогодні цей візерунок широко використовується в різних вовнових виробах – шарфах, пледах, головних уборах, мають популярність і пледи такий забарвленнь.

Тартан Роял Стюарт (Royal Stewart)

Тартан Роял Стюарт в одежде монархов
Герцог Единбурзький, Принц Уельський і Королева Єлизавета II у традиційному одязі з тартана Royal Stuart

Тартан Роял Стюарт (англ. Royal Stuart або Royal Stewart) є не тільки найпопулярнішим універсальним тартаном, а й особистою шотландкою королеви Єлизавети II. Походить від роду Стюартів (Stewarts, Stuarts) – аристократичний шотландський рід, королівська династія в Шотландії (1371-1707) й Англії (1603-1649, 1660-1714). Клітинку Королівський Стюарт також офіційно носили волинщики королівської шотландської драгунської гвардії. Теоретично її можна носити без прямого дозволу королеви. Проте, шотландський реєстр тартанів зазначає, що на практиці, завдяки своїй популярності, вона стала універсальною, яку може носити будь-хто, в кого немає власного кланового тартана. Це червоний тартан з перетином синіх, жовтих і білих ниток, що утворюють картатий візерунок.

Тартан в одежде панков
Малкольм Макларен у тартані Royal Stewart (член британської панк-групи Sex Pistols у фільмі The Great Rock ‘n’ Roll Swindle)

Крім використання в одязі, такому як спідниця й шарфи, головні убори, Royal Stewart також з’явився на бісквітних банках для шотландського пісочного хліба. Ним прикрашають традиційні англійські Танкарди й олов’яні фляги для алкоголю. У 1960-х роках тартан став відомий у автомобільних гонках, так як британський триразовий чемпіон світу Формули-1 Джекі Стюарт з Шотландії використав цей картатий візерунок навколо свого шолома.

У кінці 1970-х років тартан Royal Stewart став популярним у панк-моді. Неформали (панки) привласнивши собі традиційне картате забарвлення, яке до цього швидше асоціювалася у всьому світі з британської стриманістю й аристократичністю, зробили його якимсь символом бунтарства й войовничості. Це був своєрідний виклик усьому манірному й пуританському.

Тартан Black Watch (Черний дозор)

Часовой в тартане Black Watch
Часовий у тартані Black Watch (Королівські горяни, 1892 р)

Тартан Black Watch відноситься до військових тартанів, хоча сьогодні ніяких обмежень на його використання не існує. Історія походження цієї шотландки пов’язана з назвою дружини, створеної для боротьби з ірландськими піратами й конокрадами. У «Чорний Дозор» входили бійці чотирьох кланів: Гранти, Фрезер, Кемпбелл і Манро, кожен з яких вніс свою нитку в створення цієї популярної клітинки. Оскільки цей загін вважається родоначальником шотландської армії, то назва Black Watch дали й заснованому в 1725 році Шотландському полку – підрозділу місцевої поліції для вирішення конфліктів влади з горянами. З 2004 року принц Чарльз є почесним командиром (Colonel-in-Chief) найстарішого канадсько-шотландського військового підрозділу Black Watch (Royal Highland Regiment) of Canada.

Військові підрозділи під назвою Black Watch брали участь у багатьох бойових діях, воювали в Кримській війні, Індії та Африці, під час Першої Світової Війни у ​​Франції, практично у всіх великих британських бойових діях Другої Світової Війни, нагороджені за заслуги в Кореї в 1952 р, воювали в Кенії та Малайзії, а в 1997 р Black Watch був останнім британським полком, який залишив Гонконг у зв’язку з поверненням його до складу КНР.

Існує кілька модифікацій цього тартана, відомих як Old Campbell, Grant Hunting, Universal, Government. Їх спільною рисою є наявність синього й зеленого кольорів, в той же час вони можуть відрізнятися розміром клітинки, наявністю додаткових смуг й т.д. Довгий час клітина Black Watch перебувала в тіні свого більш виразного брата Royal Stewart, але в останні роки набирає популярності особливо серед чоловіків. Великою популярністю користуються кілти Black Watch різних модифікацій, краватки в синю й зелену клітинку, шарфи й інші вовняні вироби. Сучасна колірна комбінація робить його легким доповненням до модного гардеробу.

Російський тартан

У Шотландському реєстрі тартанів зареєстрований також візерунок Російської шотландки, який був виготовлений на замовлення Генерального консула Росії в Единбурзі й подарований російському народу офіційним органом, що регулює тартани в Шотландії – Scottish Tartans Authority. Історія створення Російського тартана пов’язана з двома російськими історичними постатями – князем Михайлом Богдановичем Барклай-де-Толлі – російським полководцем, військовим міністром, генерал-фельдмаршалом і Михайлом Лермонтовим – російським письменником, предки яких були шотландцями. Забарвлення російського тартана поєднує в собі червоний, зелений, білий і синій кольори. Червоний колір на зеленому бере свій початок з тартана Барклай, а білий на синьому кольорі символізує Андріївський хрест – святого покровителя Росії й Шотландії. Золото й кілька білих ліній – три – взяті з тартана Лермонтов, найпершого в Росії російського тартана. Червоний, білий і синій – від Російського прапора, а золото й чорний – від гербового прапора Російської Імперії.

Тартан Барберрі (Burberry)

Тартан Burberry (друга назва Nova) – один із відносно нових і, мабуть, найбільш популярних тартанів. За однією з версій у 1924 році продавець магазину Burberry виставив на вітрину розстебнуте пальто, картата підкладка якого викликала ажіотаж серед клієнтів і відразу стала хітом продажів. Чотириколірна тканина в клітинку, що поєднує чорний, білий, пісочний і червоний, спочатку використовувалася як підкладка пальто або тренчкота (англ. Trenchcoat) – тепла полушінель або пряме непромокаюче пальто, довжиною до коліна, з поясом. Але поступово візерунок поширився на аксесуари, а потім і на решту лінійку продукції Burberry. За роки свого існування де вона тільки не з’являлася: в одязі, на парасольках, шарфах, флаконах парфумів.

Бум на все картате, пов’язаний з Burberry, в подальшому припав і на початок 1990-х рр., Коли бренд переорієнтувався на більш молоду й модну аудиторію. У нових колекціях на модних показах клітинка Барберрі була задіяна в білизні й купальниках, сонцезахисних окулярах, шпильках для волосся, парасольках та інших аксесуарах. З’явилися нові колірні різновиди тартана Burberry: чорно-білий, рожевий (Candy Check), блакитний (Blue Bell Check).

Тартан Burberry
Кейт Мосс ріже пиріг під час Весільної кампанії Burberry Весна / літо 2000
Даниэлла Уэстбрук в тартане Барберри
Клітинка Барберрі в модному луці Даніелли Вестбрук

Серед тартанів своїми неординарними різнокольоровими картатими візерунками популярністю користуються орнаменти кланів МакГрегор (MacGregor) – червоний тартан з зеленими смужками, що утворюють широку клітинку, МакДональд (MacDonald) – тартан, що поєднує червоний, синій і зелений кольори з безліччю варіацій, із засновниками якого за родоводом пов’язані брати Дік і Мак Макдональди, що відкрили перший ресторан MacDonald’s; Грант (Grant) – червоний тартан з поєднанням широких зелених і вузьких синіх смуг; Кемпбелл (Campbell) – картатий малюнок утворений перетином зелених і синіх ниток різної ширини й відтінків; Манро (Munro) – червоний тартан у широку зелену й вузьку синю смуги; Маккензі (Mackenzie) – синій тартан з перетином широких зелених і вузьких білих і червоних ниток; Маклауд (MacLeod) – червоний тартан у чорну клітинку, в наші дні популяризувався завдяки серіалу «Горець» і його головному герою з ім’ям Маклауд; МакЛарен (MacLaren) – тартан у синьо-зелену клітинку, популярний у наш час завдяки засновникам автомобілів MacLaren. Популярні також тартани «Спадщина Шотландії» або «Heritage of Scotland», а також «Ramsay Blue», який був створений для полювання. Слід зазначити, що існує безліч різновидів деяких тартанів, що відрізняються шириною клітини або окремих смуг, поєднаннями кольорів та ін.

Тартан МакКензі
МакКензі (MacKenzie)
Тартан Ramsay Blu
Ramsay Blu
Тартан МакЛарен
МакЛарен (MacLauren)
Тартан Маклауд
Маклауд (MacLeod)
Тартан МакДональд
МакДональд (MacDonald)
Тартан Спадщина Шотландії
Спадщина Шотландії (Heritage of Scotland)

Цікаві факти про тартан

Тартан Маккуїн (Macqueen)
Олександр Маккуїн і Сара Джессіка Паркер в тартаном Macqueen

У третьому тисячолітті шотландські клани й сім’ї у всьому світі мають широкий і барвистий вибір моделей і візерунків, але не всі мають належати до певного клану, щоб мати право носити тартан. Австралія має свій власний тартан, як і Канада, Кейп-Бретон, Нова Шотландія, Ньюфаундленд, Квебек, Огайо, Техас, Вашингтон і Нью-Йорк. Навіть шотландські компанії віскі, модельєри, членські організації, авіакомпанії й незліченні виробничі й комерційні організації зареєстрували ексклюзивні візерунки клітини.

Класичний картатий орнамент не залишив байдужих і провідних світових дизайнерів. Олександр Маккуїн, згадавши власну шотландську родовід, запропонував ефектні сукні з драпірованого тартана. Вів’єн Вествуд запропонувала свій візерунок клітини, яку назвала Макандреас в честь свого чоловіка. Цю тканину вона активно використовувала в своїх колекціях, як в еротичних нарядах, так і в класичних чоловічих костюмах. На модних показах Gant (Gant Shirtmakers) і Tommy Hilfiger також використовували й до сих пір використовують тартан у своїх колекціях.

Крім того, картатий орнамент тартана широко використовується в шкільній формі не тільки у Великобританії, Канаді, США, але й по всьому світу, включаючи східні країни.

Скільки же всього існує тартанів…

Тартан на модном показе
Тартан на модному показі Олівер Спенсер

На сьогоднішній день формально зареєстровано понад 4 тисячі малюнків тартана, хоча виробники тканини в клітинку налічують не більше 700 різновидів. Цікаво знати, що вперше всі забарвлення тартанів були задокументовані в книзі зразків компанії Wilson в 1780 році, де з 250 варіантів тартану було тільки близько сотні іменних забарвлень. Більш повна її редакція була опублікована в 1819 р

Як зареєструвати свій тартан …

У даний час існує спеціальний Шотландський реєстр тартанов, який почав свою роботу в 2009 році після того як Акт про Шотландському реєстрі тартанов отримав схвалення Королеви. Реєстр підтримується Національним архівом Шотландії з метою надання офіційного координаційного центру для моделювання та виробництва тартана, а також для генеалогічних досліджень. Дані з двох приватних реєстрів, вже існували, Шотландське Суспільство тартаном і Всесвітній Реєстр Шотландських тартаном об’єднані в новому Реєстрі, де кожен бажаючий за невелику плату може зареєструвати свою власну забарвлення шотландки й назвати його своїм ім’ям. Реєстраційний збір становить 70 GBP (без урахування ПДВ).

Встановлено чіткі критерії реєстрації тартанів (Scottish Register of Tartans Act, 2008):

  • по-перше, новий тартан повинен відповідати визначенню тартана, що міститься в Правилах реєстрації тартанів у Шотландії (2008);
  • по-друге, це повинен бути новий візерунок клітини, унікальний для Реєстру;
  • по-третє, має бути чіткий зв’язок між людиною, реєструючими тартан, і пропонованою назвою тартана.

Бажаючим поекспериментувати у створенні унікального картатого узору багато web-ресурси пропонують спеціальні віртуальні рубрики, що дозволяють моделювати свій тартан онлайн. Картате поле шотландки залишається відкритим для нових експериментів.

День тартана

День Тартана Нью-Йорк
Парад до Дня тартана в Нью-Йорку

У 1991 році, з ініціативи кланів і шотландських товариств Канади, законодавча влада Онтаріо ухвалили резолюцію про створення 6 квітня, в день річниці підписання Арбротской декларації в 1320 році, Національного Дня тартана. Америка пішла цьому прикладу й у 1998 році, коли запропоновану лідером Сенату США Трент Лоттом Резолюцію № 155 про Національні Дні тартана, Сенат прийняв одноголосно. Тому День тартана щорічно відзначається в Канаді і Сполучених Штатах Америки. Однак у Новій Зеландії та Австралії День тартана припадає на 1 липня.

У Нью-Йорку Парад до Дня тартана щорічно проводиться в найближчу до 6 квітня суботу, а дні до і після свята називаються «Тартанская тиждень» – період проведення різних заходів, пов’язаних із шотландським святом. 7 квітня 2018 року відбудеться 20-й щорічний парад тартану в Нью-Йорку. Більше інформації на сайті.

Урочистості до Дня тартана в Канаді включають в себе парад, танці на гірських полях і спортивні змагання, а також інші громадські заходи з тематичними подіями в шотландському стилі.

День тартана в Канаде
Святкування Дня тартана в Оттаві, Канада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *