Історія тартана.

Коли в моді класика, найпопулярніша тканина – з малюнком у смужку й у клітинку, саме в яскраву клітинку, яка прийшла до нас від шотландських горців. Ми знаємо її під назвою тартан, за популярністю вона дорівнює джинсовій. Британці тут дадуть фору будь-кому, так як для них з тартана виготовляють капелюхи й плащі, смокінги й кепі, навіть парасольки. У асортименті дитячі, жіночі та чоловічі предмети туалету з тартана – вовняний або напіввовняної шотландської тканини.

Тартани своїм корінням сягають у історію древніх кельтів. Люди носили тартан тільки свого родового клану, кожен з яких проектував свій, щоб не бути схожим на інших. Ткався тартан вручну. Виходить, що кожен тартан ткали за законами геральдики, а, значить, їх не можна було змінювати. Раніше не можна було залишити за собою чужу клітинку, колір, зіграти на волинці мелодію не свого клану: за всім цим уважно слідкував Головний Герольд, який є головним арбітром у міжкланових відносинах. Зараз з цим набагато простіше.

Шляхетний вид тартанам надавали яскраві фарби з природних барвників, покладених на вовняну основу. Брусниця давала синій колір, волошка – зелений, папороть – жовтий, вільха – чорний, водорості – коричневий.

Можливо саме слово «тартан» походить від іспанського «тірітана», що означає «строката тканина». До шотландців, швидше за все воно прийшло від англійців.

Але з точністю не можна сказати, звідки пішов тартан, незаперечно те, що картатий малюнок використовували горяни усього світу. Римські аристократи ще до Різдва Христового носили тоги з тартановим малюнком, мумії в Єгипті були загорнуті в тканину із забарвленням тартана, такі ж мотиви простежуються в Андах і Кордильєрах. Але тільки в Шотландії тартан став зразком народної творчості та частиною народних традицій. Адже тільки там існували різні тартани для повсякденного носіння, для полювання й офіційних прийомів, для станових відмінностей і кланової ідентичності.

На початку дев’ятнадцятого століття в Лондоні було створено Товариство вивчення тартанів. Воно не тільки розшукувало справжні тартани, але й придумало багато від себе, так як ніхто не хотів ходити в чужому прапорі.

Сьогодні існує величезна кількість офіційно зареєстрованих тартанів. Кожен тартан оригінальний і унікальний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *