Шотландська клітинка

Слово «тартан» дуже щільно вкоренилося в свідомості людей і найбільше асоціюється з Шотландією, шотландськими кланами й сім’ями. Незважаючи на це, тартан, перш за все, несе естетичне, декоративне призначення. Спочатку тартани виготовлялися по найпопулярнішим зразкам з доступних матеріалів, поширених у даній місцевості.

Пізніше виникла ідея локальних тартанів, які асоціюються з місцевістю, визначають зв’язок між спільнотами за допомогою одягу. Таким чином, клан проживає в одній із частин Шотландії міг бути розпізнаний жителями інших територій. Концепція кланових тартанів використовується і сьогодні, правда потрібно тартан Black Watch Modernуточнити, що географія використання тартанів дещо розширилася.

Коли тартани оголосили «поза законом» і тільки урядовий колір Black Watch (на зображенні) залишався єдиним легальним тартаном. У основному він використовувався як полковий тартан у Шотландських військових частинах.

На початку XIX століття зародився рух по відродженню й відтворенню культури тартанів. За минулі десятиліття знання про тартани були забуті. Відродження почалося завдяки діям фанатів шотландської історії й культури. Тартани реконструювалися з картин, описів у літературі, цінні відомості отримували від решти кланових ватажків.

Згодом тартани знову зайняли свою позицію. Ткацька й кравецька індустрії отримали поштовх у розвитку завдяки візиту Георга IV в Единбурзі в 1822 році. Сер Вальтер Скотт, як керівник прийому, заявив: «Необхідно кожному чоловікові дозволити носити свій тартан». Згодом королева Вікторія заохотила відродження традиції носіння тартанів. Тут слід сказати, що для Будинку Віндзорів були закріплені королівські тартани, хоча такі кольори мали право використовувати тільки ватажки шотландських кланів.

Тартани придбали національне значення, для кожного випадку існував свій колір, для кожного «імені» створювали свій клановий тартан, навіть у тому випадку, якщо історично клану не існувало.

Пізніше, створювати тартани стали для всіляких потреб і випадків. У наш час кожна людина може замовити індивідуальний тартан і офіційно його зареєструвати.

Багато шотландців обирають тартан виходячи зі свого зв’язку з певним відомим сімейством, або за вибором улюбленої територіальної частини Шотландії, до якої людина відчуває найбільшу симпатію. Також існує досить багато ірландських, канадських, австралійських та американських тартанів.

Точного ж правила щодо вибору тартана не існує, в основному Вам слід покладатися на свої естетичні міркування.

З питання правомірності носіння того чи іншого тартана, то тут нема чого боятися. Сьогодні одягати певні клітинки буде тільки за честь власнику, так як Ви популяризували обране забарвлення в світі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *